Strukturální integrace/Rolfterapie

Tato metoda, založená Dr. Idou P. Rolf ve 20. st. v USA, využívá poznatku, že v našem těle existují fascie. Jsou to blanky, vlákna. Jsou všude. V nejhlubší úrovni našeho těla, na orgánech i kostech, na povrchu pod kůží, všechny vzájemně propojené a komunikující. Jejich úkolem je hladký a plynulý pohyb všech měkkých tkání a tím pádem celého pohybového aparátu.

Naše civilizace se málo pohybuje. Hodně sedíme. Nebo těžce pracujeme a při této práci se stereotypně pohybujeme. Fascie se nám „slepí“, vyschnou a už se nemůžou tak snadno pohybovat. Na to musí zareagovat celá fasciální síť našeho těla. Bolest je už jen závěrečnou fází tohoto procesu.

Měkké tkáně tvarují naše těla. To, jak se naučíme pohybovat od útlého dětství, určuje, jak bude naše tělo vypadat.

Rolfterapie v deseti po sobě jdoucích sezeních ošetří Vaše tělo od A do Z. Narovná zkroucené, srovná pokřivené, pomůže Vašemu tělu lépe se vyrovnat s gravitací (= budete se cítit lehčí, ladnější, pohyblivější).

Každé sezení má svůj řád a trvá průměrně 1,5 hod. K dosažení efektu je nezbytné absolvovat všech deset ošetření.

Pro ošetření je nezbytné se svléknout do spodního prádla.

Vhodné po úrazu, porodu, při dlouhodobých problémech pohybového aparátu.

Mám absolvovaný základní dvouletý výcvik pod vedením Aleše Urbanczika, garanci zajišťuje Česká asociace strukturální integrace https://www.casi-rolfterapie.cz/cs/

Kraniosakrální osteopatie

Metoda vycházející z poznatků Dr. Stills, Dr. Sutherland, Dr. Upledger je dnes nejznámějsí z osteopatických metod. Má široké uplatnění při různorodých potížích. Osteopatický, ale i biodynamický způsob práce je natolik prostupující celým systémem člověka, že jej lze jen stěží stručně charakterizovat.

Z osteopatického pohledu se jedná o ošetření kraniosakrálního systému, který je tvořen lebkou (kranio), křížovou kostí (sakrum) a páteří, která obojí propojuje. Jednotlivé lebeční kosti jsou schopné drobných pohybů. Stejně tak křížová kost a všechny obratle. Spolu tvoří jeden propojený systém, kde poškození jedné části nutně musí ovlivnit i jiné části. Proto například následkem naražené kostrče je možné po letech trpět bolestmi v krční páteři. Umíte-li si představit, že každá kost má za svého nejtěsnějšího souseda měkkou tkáň, pak jistě připustíte, že i minimální pohyb kosti „zatahá“ na určitém místě měkkou tkáň. Stačí milimetr a vztahy v měkké tkáni jsou změněné.

Z biodynamického hlediska lze využít při ošetření tzv. projevy života celého systému (systém je Vaše fyzické tělo, frekvence, energetické pole ad). Nezanedbatelnou složkou je skutečnost, že tělo je schopno samouzdravovacích procesů. My to tělu zpravidla nedovolíme, ale terapeut umí nastavit podmínky, ve kterých si tělo dokáže opravit to, co zrovna potřebuje. Projevy života si můžete představit jako oceán. Na hladině jsou jasně viditelné, slyšitelné vlny, které jsou svým projevem tak silné, že Vás porazí nebo posunou na jiné místo. Pod tímto povrchem se někde v hloubce nachází oblast, kde o vlnách nahoře nic nevíte, ale kde vnímáte jiné proudy s jinými vlastnostmi. A v největší hloubce je klid. I když na hladině je bouře, dole o ní nevíte. Dole jsou jiné síly, s jinými projevy, s naprosto odlišnou dynamikou. Představte si své tělo jako oceán. Vlny jsou Vaše chování, řeč; prostor hlouběji pod hladinou jsou chvíle, kdy jste např. o samotě a jen tak si bloumáte. Hluboký klid Vám pomůže najít kraniosakrální biodynamika.

Vhodné pro každého, pro každou věkovou skupinu, pro většinu potíží. Provádí se na lůžku, klient zůstává oblečený.

Mám absolvovaný roční výcvik pod vedením Radka Neškrabala, garanci zajišťuje Česká kraniosakrální asociace https://www.kranio.eu/

Důležité

Každá terapie je maximálně účinná, pokud se k ní rozhodnete SAMI.